Prof.Dr.M.Behçet SEVİN
Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı


Basın Haberleri

ESOGÜ Hastanesi'nde ender bir ameliyat


Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Hastanesi’ne göğüste sıkışma ve ağrı şikayetleriyle başvuran Lütfi Ö. isimli hasta, ESOGÜ Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Behçet Sevin ve Op. Dr. Cengiz Ovalı’nın oluşturduğu ekibin gerçekleştirdiği ender görülen bir ameliyatla sağlığına kavuşturuldu.

 

 

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Hastanesi'ne göğüste sıkışma ve ağrı şikayetleriyle başvuran Lütfi Ö. isimli hasta, ESOGÜ Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı'ndan Prof. Dr.Behçet Sevin ve Op. Dr. Cengiz Ovalı'nın oluşturduğu ekibin gerçekleştirdiği ender görülen bir ameliyatla sağlığına kavuşturuldu.

Hastaneye başvurusunun ardından Lütfi Ö.'ye yapılan tetkiklerde, hastanın kalp damarlarından ikisinin tıkanmak üzere olduğu ve her iki akciğerde sigara içimine ve kirli havaya bağlı yaygın balonlaşmaların (akciğer bülü) olduğu tespit edildi. Kalp rahatsızlığı nedeniyle acil olarak koroner by-pass ameliyatı olması gerektiğine karar verilen hasta, Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı'ndan Prof. Dr. Behçet Sevin ve Op. Dr. Cengiz Ovalı'dan oluşan ekip tarafından ameliyata alındı. Ameliyat sırasında hastanın her iki akciğerindeki hava keseciklerine de aynı seansta cerrahi müdahalede bulunulmasına karar verildi. Hastanın kalbi çalışır durumdayken koroner by-pass yapıldıktan sonra, her iki akciğerdeki balonlaşmalara yönelik ameliyat gerçekleştirildi. Toplam üç saat süren iki ameliyat sonrasında hiçbir sıkıntı yaşamayan hasta sağlıklı bir şekilde taburcu edildi.

Ameliyatlar hakkında bilgi veren Prof. Dr. Behçet Sevin, ender rastlanan bir ameliyata imza attıklarını belirtirken, hastanın iyi olmasının kendilerine verdiği mutluluğun değerinin hiçbir şeyle ölçülemeyeceğini söyledi. Prof. Dr. Behçet Sevin, hastalıklara karşı uygulanacak yöntemlerin seçiminin çok önemli olduğunu vurgularken, doğru seçimi yapmanın ve operasyonları titizlikle uygulamanın hastanın sağlığına kavuşma ve hayatta kalma şansını artırdığını da sözlerine ekledi.VARİSTE YENİ YÖNTEM

Prof.Dr. Sevin varis hastaları için Eskişehir’de ilk olan bir yöntem uyguladıklarını söyledi
Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Behçet Sevin, Eskişehir’de ilk kez uygulanan Radyofrekans Ablasyon yöntemi varis hastalarını tedavi ettiklerini söyledi. Tedavinin uygulanma süreci ile ilgili yapılan açıklamada, “Yaklaşık yedi yıldır varis rahatsızlığı olan ve son bir yıldır bacaklarındaki ağrı ve yorgunluk şikayetleri artan hastamız ESOGÜ Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı’na başvurdu. Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Behçet Sevin tarafından muayene edilen hastaya daha önce benzer rahatsızlıkları tedavi etmek için sıklıkla başvurulan cerrahi uygulamalar yerine Radyofrekans Ablasyon (RFA) işleminin uygulanmasına karar verildi. Eskişehir’de ilk kez uygulanan bu yöntem ile varisli bacağı tedavi edilen hasta kısa bir sure sonra normal yaşamına geri döndü. Böylece tıp alanında bünyesinde yürütülen araştırma ve uygulamalar ile Eskişehir’e ışık tutan ve yön veren ESOGÜ, Eskişehirlilerin hizmetine yeni bir tedaviyi de sunmuş oldu” denildi. 2Eylül

  

Bunun adı mucize

 

Erken teşhis ve erken tedavinin ağır yaralanmalarda taşıdığı hayati önem,Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yaşanan olayla bir kez daha gözler önüne serildi.
Söz konusu olay, öncesi ve sonrasıyla şöyle gelişti: 29 Ekim 2012 günü 26 yaşındaki Ö.G. bilinmeyen bir nedenle karıştığı kavgada göğsünden yaralandı ve şok tablosuyla ESOGÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisi’ne getirildi. Burada gerekli ilk müdahale yapıldıktan sonra hasta, bıçak darbesinin kalbini yaralamış olduğu teşhisiyle ESOGÜ Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. M. Behçet Sevin ve ekibi tarafından acil olarak kalp ameliyatına alındı. Ameliyatta hastanın göğüs kemiği (iman tahtası) açılarak hızlı bir şekilde kalbe ulaşıldı ve bıçağın kalbin karıncık olarak adlandırılan bölgesini kesmiş olduğu ve kan kaybına yol açtığı görüldü. Yaralanan kalp dikilerek tamir edildi. 
Bu tip kalp yaralanmalarında çoğu kez hastanın hastaneye ulaşabilmesi ya da tedavi edilebilmesinin mümkün olamadığını belirten Prof. Dr. M. Behçet Sevin, bu olayda hastanın erken teşhis ve erken tedavi uygulanması sayesinde yaşam şansına kavuşturulduğunu söyledi. Prof. Dr. M. Behçet Sevin bu durumdan duyulan mutluluğu ise "Uzun yıllardan bu yana Eskişehirve çevre illerdeki halkımıza sağlık hizmeti sunan Eskişehir Osmangazi Üniversite Hastanemiz’de genç bir insanı yaşama kavuşturmanın huzuru ve sevinci yaşanmaktadır" sözleriyle ifade etti.   

  

 

 02:11

06 Ocak 2005 / Perşembe 

Kara üzümdeki resveratrol kalbi koruyor
      Eyüp KELEBEK/DHA 

      ESKİŞEHİR Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyelerinin yaptığı araştırmada siyah üzümdeki `Resveratrol' maddesinin kalbi koruduğu belirlendi.
      Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Gögüs Kalp Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı öğretim üyeleri Prof. Dr. Tuğrul Kural, Prof. Dr. Behçet Sevin, Doç. Dr. Sadettin Dernek ve Yrd. Doç. Dr. Murat İkizler'den oluşan ekip, resveratrol maddesi üzerinde araştıma yaptı. 4 yıl süreyle belirli aralıklarda yapılan laboratuvar araştırmasında denek olarak fareler kullanıldı. Araştırmada denek olarak kullanılan farelerden bazılarına resveratrol maddesi enjekte edildi, bazılarına ise bu madde verilmedi. İki guruptaki farelerin kalpleri yapılan laboratuvar çalışmaları ile incelendi. Araştırma sonunda resveratrol maddesi verilen farelerin kalpleri diğerlerine göre daha sağlıklı çıktı.
      
     ARAŞTIRMA YURT DIŞINDA İLGİ GÖRDÜ
      Prof. Dr. Behçet Sevin, yaptıkları araştırmada resveratrol maddesinin kalbi koruğunu, kalp damarlarındaki pıhtılaşmayı önlediğini ve kalp krizini azaltıcı etkisinin olduğunu belirlendiklerini söyledi. Bu maddenin endüstriyel üretim yapılıp ilaç haline getirilmesi halinde kalp krizini önlemede kullanılabilineceğini belirten Prof. Dr. Sevin, yaptıkları çalışmalarının yurt içinde ve yurt dışında büyük ilgi gördüğünü, bilimsel dergilerde yayınlandığını kaydetti. Prof. Dr. Sevin, şöyle konuştu:
      "Daha önce yurt dışında yapılan çalışmalar bu maddenin kanseri önleyici, yağ mebolizmasını düzenleyici ve yaşlanmayı geciktirici antioksidan özelliği olduğunu kanıtlamıştır. Kliniğimiz, 4 yıl önce bu maddeyi hammade olarak temin etmiş olup bugüne kadar yaptığı muhtelif çalışmalarıyla kalp ve damar hastalıkları üzerinde test etmiştir. Kalp damar tıkanıklarında kalp kasının koruyucu etkisi olduğunu kanıtladığımız çalışmamız yurt dışında oldukça ilgi görmüş olup saygın bilimsel dergilerde yayınlanmıştır. Yaptığımız çalışmalar ışığında siyah üzümün içindeki resveratrol maddesinin kalbi damar tıkanıklığına karşı koruduğu kanıtlanmıştır. Bu madde damar sertliğini ve kanın içindeki pıhtılaşma yapan hücreleri önlüyor, kalp damarlarını koruyor ve kalp krizi riskini de azaltıyor.''
      
     RESVERATROL KALP DOSTU
      Resveratrol maddesinin daha çok siyah üzüm tanelerinde bol miktarda bulunan doğal bir antioksiadan madde olduğu belirten Prof. Dr. Behçet Sevin, Güney Fransa'da yağlı diyet ve sigara kullanımı fazla olmasına rağmen bol tüketilen şarap nedeniyle koroner kalp hastalığı sıklığının diğer bölgelere göre daha düşük görüldüğünü, buna da `Fransız Paradoksu' adının verildiğini söyledi. Bu konuda yapılan çalışmaların paradoksun nedeninin kırmızı şarap içinde bol miktarda bulunan resveratrole işaret ettiğini ifade eden Prof. Dr. Sevin, şöyle devam etti:
      "Yapılan çalışmalarda bu maddenin dokuları zararlı etkilerden koruduğu ortaya çıkmıştır. Biz de kiliniğimizde bu maddenin kalp üzerindeki etkilerini araştırdık. Yaptığımız deneysel çalışmada resveratrolün fare kalpleri üzerinde olumlu etki yarattığını ortaya çıkardık.'' Prof. Dr. Behçet Sevin, kalp sağlığı için siyah üzüm yenilmesini ve aşırıya kaçmamak kaydıyla kırmızı şarap içilmesini önerdi.

 

 

SUNİ DAMARLA HAYATA DÖNDÜ


Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi’nde gerçekleştirilen başarılı bir ameliyat sonucu, yırtılan kalp damarı yerine suni olanı takılan yüksek tansiyon rahatsızlığı olan bir hasta sağlığına kavuştu.

Hastaneye, şok tablosunda ulaştırılan ve çok büyük hayati risk altında bulunan yüksek tansiyon (hipertansiyon) hastası Bahattin Ayaş, ameliyata alınarak hayata döndürüldü.Yüksek tansiyon hastası olan ama bir süredir ilaçlarını kullanmayan ve hastaneye şok tablosunda ulaştırılan Bahattin Ayaş’a yapılan tetkikler sonucunda, kalbinden çıkan ana damarında (aort ve beyne giden dallarında) yüksek tansiyonun yaptığı etkiyle yırtılma (aort disseksiyonu) ve yırtılmanın sonucunda da kanama tespit edildi. ESOGÜ Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı hekimleri Prof. Dr. Behçet Sevin ve Uzm. Dr. Cengiz Ovalı’dan oluşan ekibin 5 saat süren başarılı ameliyatı sonucunda, hastanın yırtılmış olan damarları suni damar takılarak tamir edildi. Ameliyat sonrası yaşama şansına tekrar kavuşan hastanın mutlu görüntüsü, başta doktorları olmak üzere ailesini ve tüm dostlarını sevindirdi.

  ESOGÜ'de başarılı bir ameliyat daha 

ESOGÜ Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr.M. Behçet Sevin önderliğinde, Yrd.Doç.Dr.Cengiz Ovalı ve Öğr.Gör.Dr.Aykut Şahin tarafından çok riskli bir ameliyat daha başarıyla yapılarak, Halil Demirsoy isimli hasta sağlığına kavuşturuldu.Yapılan açıklamaya göre; öncelikle hastanın geçmiş yıllarda iki kez açık kalp ameliyatı geçirmesi, yakın zamanda ise aort damarının kendiliğinden patlamaya neden olacak kadar genişlemesi nedeniyle üçüncü açık kalp ameliyatını geçirecek olmasının yüksek risk taşıdığı hastaya ve ailesine anlatıldı.Açıklamada, ameliyat olmaması halinde damarda bulunan baloncuğun her an patlayarak ölüm riskini ortaya çıkarabilecek olması nedeniyle, hastanın Kalp ve Damar Cerrahisi Servisi tarafından aort damarındaki anevrizma oluşan hastalıklı bölge suni damarla değiştirilerek sağlığına kavuşturulduğu ifade edildi.
Hastaya by-pass ve akciğer ameliyatı birlikte yapıldı

 

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Hastanesi’ne göğüste sıkışma ve ağrı şikayetleriyle başvuran Lütfi Ö. isimli hasta, Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Behçet Sevin ve Opr. Dr. Cengiz Ovalı tarafından, ender görülen bir ameliyatla sağlığına kavuşturuldu. Lütfi Ö.'ye, aynı seansta hem by-pass hem akciğer ameliyatı yapıldı.

Tetkiklerde hastanın kalp damarlarından ikisinin tıkanmak üzere olduğu, her iki akciğerde sigara içimine ve kirli havaya bağlı yaygın balonlaşmalar (akciğer bülü) bulunduğu tespit edildi. Bunun üzerine acil olarak koroner by-pass ameliyatı olması gerektiğine karar verildi. Ameliyat sırasında her iki akciğerindeki hava keseciklerine aynı seansta cerrahi müdahalede bulunulması planlandı. Hastanın kalbi çalışır durumdayken koroner by-pass yapıldıktan sonra akciğerlerindeki balonlaşmalar için de ameliyat edildi. Toplam üç saat süren iki ameliyattan sonra hiçbir sıkıntı yaşamayan Lütfi Ö., sağlıklı bir şekilde taburcu edildi.

Prof. Dr. Sevin, ender rastlanan bir ameliyata imza attıklarını söyledi. Hastanın sağlık durumunun iyi olduğunu belirterek, hastalıklara karşı uygulanacak yöntemlerin seçiminin çok önemli olduğunu vurguladı. Sevin, doğru seçimi yapmanın ve ameliyatları titizlikle uygulamanın, hastanın sağlığına kavuşma ve hayatta kalma ihtimalini arttırdığını sözlerine ekledi.

 

 

 

 

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam2
Toplam Ziyaret34319
Saat
Linkler